Editörlük Hizmeti

 

Herhangi bir konu hakkında önümüze getirilmiş içeriğin incelenmesi, düzeltilmesi ve okuyucuya sunulacak hale getirilmesini sağlayan kişiye ”Editör” denir. Editörlük yapan kişi gündemi takip eden, isteği, ihtiyaçları belirlemeyi iyi bilen ve uygun bir yazım diliyle şekillendirilmesi işine ”Editörlük” denir.Yayınevinde, basılacak kitapların birtakım yönlerden sağlıklı olmasını sağlamakla görevli kimse. Önceden belirlenmiş bir konu hakkında belirli kriterler göz önüne alınarak elde edilen makalelere ”içerik”, bu makaleleri okuyucuya hazırlayanlara ”İçerik Editörü” denir. İçerik editörü bir diğer ismi metin editörü, gündemi sıkı takip edip, her şeyi bilen değil, hiçbir fikri olmadığı konuda bile okuduğunda anlayıp özet çıkartabilen kişilerdir. İçerik editörlerinde genel  kültür pek aranmaz. Genelde yazım dili, karşı tarafa aktarabilme gücü ve imla kuralları ağırlığını gösterir.

1- Editör yayına verilen her yazıyı didik didik incelemek zorundadır. Zira yazının sorumluluğu yayıncıya aittir. Zor olduğu kadar ağır bir sorumluluk gerektiren bir durum gerçekten.
2- Bu yazarı seviyorum, filancayı az seviyorum, onu okuyayım da şunu okumayayım diyebilme lüksü yok. Sevse de okuyacak, sevmese de. Seçme şansı yok
3- Sevdiğin yazarı okumak neyse de bir de sevmiyorsa. Şöyle düşünün. Mesela her gün onlarca Engin Ardıç yazısı okumak zorundasınız.
4- Sadece homojen bir yazar kitlesi değildir izlemek zorunda olduğu. Siyasi yazarından tutun da, spor yazanına değin onlarca kategori blogcusu var. Haydi, sporu seviyor diyelim, haberleri zaten takip ediyor, mizah yazılarını da hafif diye seviyor diyelim, felsefeden ya da tarihten veyahut psikolojiden haz etmiyorsa ne olacak. Ama mecbur okuyor işte.
5- Çeşit çeşit kategori olduğu için her birinden de anlıyor olması gerek bir yandan da. Misal “güncel” kategorisine yazılan bir yazı belki “güncel” değil, “gündelik yaşam” kategorisine giriyordur, ya da “felsefe” diye yazılan “psikoloji”ye giriyor olabilir. Bunu kim düzeltecek. Tabi ki editör.
6- Her satırı okumak zorunda ve çok kez de anlamak zorunda. Çünkü konu bütünlüğüne vakıf olarak genel değerlendirmeye tabi tutması gerecek
7- Daha bakın yazının içindeki kelime hatalarına, imla yanlışlarına, anlam bozukluklarına, noktalama işaretlerine yeni geldik. Bir de bunları denetleyecek iyi mi?
8- Yine bir başka detay, yazı içerisinde kullanılan sözcüklerin, cümlelerin yahut paragrafların işaret ettiği özel anlamlar var mıdır diye incelemek durumunda.

Yazmış olduğunuz eserlere editörlük hizmeti verilir. Sayfa Başı: 2,50 TL + KDV’dir.

İletişim