Kitap İç Tasarım “Dizgi”

 

Her yazarın farklı bir kitap hazırlama süreci vardır. Kimi bu hazırlık sürecinde sesle sözcükleri kayıt etmeyi tercih eder. Kimi ise kalem aracılığıyla kağıda aktarmayı seçer.

Çok sık olamasa da bazende video aracılığıyla sözcükler kayıt edilir.

Hangi teknik kullanılırsa kullanılsın tüm bu süreçlerin ortak noktası yayınlanacak kitabı hazırlamaktır. Daha sonra hazırlanan bu kitabın dizgi süreci başlar.

Dizgi yapmak için adobe’nin indesign programını çoğu özellikleriyle birlikte bilmek gerekmektedir. Yapacağımız dizgi işinin kaynağının da ne şekilde elimizde olduğu önemlidir.

Dijital’de hazır olarak bulunan metinlerin dizgisini yapmak için metinleri kopyala-yapıştır ile indesign programına almak ve dizgi programları içerisinde harf sitili, harf boyutu, yapılacak kitabın büyüklüğüne göre dizgi yapacağımız alanın büyüklüklerini uygun olarak ayarlamak ve metinleri sayfaya uygun olarak yerleştirmek gibi birçok konuda dikkatli olmak gerekmektedir.

Eserinizi word dosyasında yazdıktan sonra editörün kontrolünden geçer ve dizgi işlemine gönderilir. Eseriniz kitap formatında dizgi, mizanpaj işleminden geçer. Kitabınızı istediğiniz özel ölçülerde basımına göre dizgi işlemi uzman kadrolarımızca yapılmaktadır.

Kitabınız basıma hazır hale getirmek matbaaya basıma göndermek için kitap ölçülerinde eseriniz dizgi işlemine tabi tutulur. Sayfa Başı dizgi ücreti: 2,50 TL + KDV’dir.

 

İletişim